Počítače dětem

dobrovolníci zachraňují počítače a pomáhají dětem

V Česku žije až 40 tisíc dětí ze sociálně slabších rodin, které nemají potřebnou IT techniku pro vzdělávání a zejména při distanční výuce nedokáží držet krok. Projekt Počítače dětem Nadačního fondu IT people během prvního roku existence pomohl více než 2 700 rodinám, kterým díky štědrým dárcům zapůjčil tisíce počítačů.

Celý projekt však nestojí jen na dárcích, patronech z řad slavných osobností a podpoře politické sféry, ale zejména na dobrovolnících. V centrále na pražském Chodově dennodenně pracují studenti dobrovolníci, kteří pomáhají dobré věci a sbírají cenné zkušenosti.

„Vzdělání je pro mě jednou z nejdůležitějších součástí života a každý by na něj měl mít právo. Dětem umožní dosáhnout jejich kariérních snů a cílů,“ vysvětluje osmnáctiletá Kristýna Pohanová, která je coby koordinátorka v kontaktu s rodinami a dárci.

Studentka Česko-anglického gymnázia však není sama. Na instalačním servisu se pod vedoucím dohledem Tomáše Reichla, studenta robotiky ČVUT, dennodenně repasují desítky kusů staré techniky od dárců z různých koutů České republiky, které se pak rozváží rodinám napříč republikou.

„Baví mě vymýšlet a realizovat úplně cokoliv, takže jsem rád, že si tu s klukama odpočinu, naučím se něco nového a udělám něco užitečného,“ těší Vaška Devátého. Kdo by si myslel, že se jedná o partičku „ajťáků podivínů“, bude na velkém omylu!

V instalačním středisku spolupracují nejen studenti IT oborů, ale také budoucí architekt či kadeřník. „Většinou se starám o repasování a instalaci darovaných počítačů. Práce s počítači mě baví, rád hraju i hry a chodím ven,“ říká jeden z dobrovolníků Patrik Sochor.

Většina ze studentů zareagovala na nabídku dobrovolnictví v projektu, při které se naučí novým věcem a pomůžou dětem, kterým v jejich vzdělání a snech může bránit jen špatná finanční situace v rodině.

Pomáhat však můžete i vy. Ať už darováním staré nepoužité techniky, finanční pomocí, nebo přiložit ruku k dílu v rámci celého projektu. Všechny informace najdete na www.pocitacedetem.cz.

Kdo pomáhá dětem?

Iva Zippererová, koordinátorka
Iva je maminkou na rodičovské dovolené. Doma má tříletého syna, který je pro ni největším koníčkem. Pokud má ovšem čas pro sebe, ráda si zacvičí, přečte si v klidu knihu nebo si odpočine u dobrého filmu. Jako koordinátorka je v každodenním kontaktu s rodinami a dárci. A proč se přidala do projektu Počítače dětem? „Jako máma nyní mnohem intenzivněji vnímám, že každé dítě by mělo mít možnost vzdělání, aby si mohlo v budoucnu plnit své sny. Je mi ctí, že mohu být u toho a pomáhat potřebným.“, dodává.

Tomáš Reichl, vedoucí instalační technik
Jeden z prvních dobrovolníků projektu od jeho počátku v březnu roku 2020. Tom má na starosti kompletní přípravu techniky a vykonává dohled na dalšími dobrovolníky. Jeho koníčkem je technika ve všech směrech, které se chce věnovat v budoucnu stejně jako hraní na elektrickou kytaru. Jak sám Tom říká „Na projektu mě nejvíce baví to, že mohu pomáhat ostatním dětem zajistit vzdělávání, které je i pro mě na prvním místě.“ 

Patrik Sochor, instalační technik
Pokud byste v našem týmu čekali jen ajťáky, budete na omylu! Patrik se totiž učí kadeřníkem, přesto má k počítačům velký vztah. „Většinou se starám o repasování a instalaci darovaných počítačů. Práce s počítači mě baví, rád hraju i hry a chodím ven,“ říká jeden z důležitých dobrovolníků.

Tomáš Řáda, servis a expedice
Na dobrovolnickou výzvu na našem webu reagoval také Tomáš, který má na starosti servis, balení a odesílání zásilek. Důvodem, proč ho naše nabídka zaujala, je jasný: „Studuju na elektrotechnické průmyslovce, takže mě práce s počítačem baví,“ přiznává vášnivý skejťák.

Bohumil Malý, technická podpora

Bohumil pracuje v bankovnictví a veškerý svůj volný čas věnuje pomoci projektu již od samotného počátku, kde se nyní zaměřuje na technickou podporu rodinám. „V projektu se angažuji, jelikož si uvědomuji, jak je celoživotní vzdělávání důležité a digitalizace je naše budoucnost“ dodává tatínek dvou dětí, který je aktivní a kromě „ajťáctví“ se věnuje i sportu. 

Šimon Dratva, instalační technik 

Nejnovější posilou Instalačního centra je Šimon, devatenáctiletý absolvent gymnázia Voděradská, který v říjnu nastupuje do prvního ročníku na elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze, obor robotika a kybernetika. Do projektu se přihlásil, jelikož zde uplatní svoji vášeň pro technologie a nadšení pro dobrou věc. „Mou dlouhodobou vášní je vytvářet věci z oblasti elektroniky, jako je Arduinem ovládané automatické zalévání rajčat na zahradě, nebo přes Wifi ovládané autíčko.“, dodává na závěr.

Václav Devátý, instalační technik
Student architektury Vašek je součástí instalačního centra, kde se baví a zároveň pomáhá dobré věci. „Baví mě vymýšlet a realizovat úplně cokoliv, takže jsem rád, že si tu s klukama odpočinu, naučím se něco nového a udělám něco užitečného,“ přiznává mladý technik, který přijímá darované počítače a třídí je, aby je s parťáky mohl repasovat pro obdarované rodiny.

Marian Brzoň a Šimon Kubias, instalační technici

Studenti, kteří jsou poslední posilou v týmu Instalačního centra od října 2021. 

IVA ZIPPEREROVÁ

Komunikace s rodinami a dobrovolníky

Tomáš Řáda

Servis a expedice IT techniky

Václav Devátý

Rozvoz a vyzvedávání IT techniky

tomáš reichl

Vedoucí Instalačního centra

ŠIMON DRATVA

                                           Instalační technik

šIMON DRATVA

                                        Instalační technik

patrik sochor

Instalační technik

Bohumil Malý

Technická podpora